O tym, że dobre notatki z zajęć są podstawą pomyślnie zdanych egzaminów, przekonał się każdy student. Tuż przed sesją przychodzi czas na pożyczanie, kserowanie, wymianę, a nawet handel pakietami notatek. A gdyby tak bez żadnego wysiłku mieć dostęp do tych materiałów bez wychodzenia z domu? Dla wszystkich, którzy nie lubią tracić czasu w kolejce do kserokopiarki, powstał projekt notatek.pl, o którym opowie jego pomysłodawca i założyciel – Przemysław Kadula.
Czym jest Twój projekt i jaki przyświeca mu cel?
Notatek.pl to portal, z którego studenci za darmo mogą pobierać notatki. Materiały w serwisie opisane są uczelnią, przedmiotem oraz wykładowcą, aby użytkownik łatwo mógł znaleźć daną notatkę. Posiadamy ponad 102 000 plików, które pochodzą z uczelni z całej Polski. Dążymy do tego, by studenci aktywnie korzystali z zajęć, a nie poświęcali czas na notowanie i gromadzenie materiałów.
Student chce udostępnić swoje notatki - jakie kryteria muszą one spełnić? W jaki sposób przebiega weryfikacja dodawanych treści?
Po pierwsze notatka musi być własnością danego studenta. Każda dodawana notatka musi być kompletna i przejrzysta, dlatego mile widziane są materiały w formie dokumentu elektronicznego, ale posiadamy również wyraźne skany notatek odręcznych. Wszystkie te kryteria weryfikuje nasz moderator, następnie materiały są sprawdzane przez dwa skrypty antyplagiatowe.
Czy użytkownik podpisuje publikowane przez siebie materiały własnym nazwiskiem? Czy status studenta jest w jakikolwiek sposób sprawdzany?
Nie wymagamy od użytkowników podpisywania notatek, jednak niektórzy studenci podpisują swoje prace - w końcu są ich autorami.
Nie sprawdzamy również statusu studenta ponieważ wiemy, że z naszego serwisu korzystają również osoby po ukończeniu studiów, które chcą się doszkolić i poszerzyć swoją wiedzę na dany temat.
Jak dużym zainteresowaniem wśród studentów cieszy się notatek.pl? Ile treści miesięcznie jest dodawanych i jaki procent nie przechodzi weryfikacji?
Wszystko zależy od danego miesiąca. Statystyki podczas miesięcy “sesyjnych” mocno różnią się od statystyk pozostałych miesięcy. Mieliśmy miesiąc, w którym średnio dziennie dodawano ok. 550 notatek, natomiast w wakacje ta liczba jest 10 razy mniejsza.
Użytkownicy, którzy stale odwiedzają nasz portal wiedzą, jakie materiały akceptujemy, dlatego obecnie tylko 10% plików nie przechodzi weryfikacji.
W najlepszych notatkach zdarzają się błędy - czy studenci korzystający z opublikowanych materiałów mają możliwość ich oceny, poprawy bądź uzupełnienia?
Tak, dajemy możliwość skomentowania materiałów zamieszczonych w serwisie i ich ocenienia. Zdarza się, że wykładowcy sami komentują notatki, a nawet udzielają odpowiedzi na zamieszczone w nich pytania.
Na jakich zasadach udostępniane są notatki studentów? Czy każdy może mieć do nich dostęp, pobrać je, przekazać dalej? Oraz dla wielu kluczowe pytanie - czy korzystanie z serwisu notatek.pl jest odpłatne?
Każdy użytkownik po zalogowaniu się może korzystać z całej naszej bazy notatek. Korzystanie z Notatka jest w zupełnie darmowe.
Jak chronione są prawa autorskie? Użytkownik może przecież dodać przepisany fragment podręcznika, materiały przygotowane przez wykładowcę czy choćby notatki kolegi bez jego zgody.
Temat prawa autorskiego jest dla nas bardzo ważny, dlatego, tak jak wspomniałem, w pierwszej kolejności notatki przeglądane są przez moderatorów, co pozwala ocenić ich czytelność i jakość oraz wyeliminować mało wartościowe materiały. Następnie pliki sprawdzane są przez dwa skrypty. Jeden z nich działa jak program antyplagiatowy - podobnie do tego, którym uczelnie sprawdzają prace dyplomowe. Drugi natomiast porównuje zamieszczane materiały z tymi, które już są w naszej bazie, żeby uniknąć duplikacji treści.
Czy nie obawiacie się roszczeń wykładowców o usunięcie notatek z serwisu? Znany jest przypadek portalu chomikuj.pl, który usuwa materiały z zajęć po zgłoszeniu takiego żądania przez wykładowcę. Czy notatek.pl boryka się z podobnymi problemami?
W odróżnieniu od innych portali weryfikujemy notatki jeszcze przed udostępnieniem ich użytkownikom, co umożliwia nam odrzucenie notatek, które naruszają prawa autorskie. Mamy teraz ponad 102 000 plików w bazie i przy takiej skali może zdarzyć się pomyłka, dlatego zawsze można do nas napisać o podejrzeniu plagiatu. My taką sprawę natychmiastowo weryfikujemy i jeśli materiał jest plagiatem, to usuwamy go.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.